facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

alt

Светскиот гигант за информатички онлајн технологии и софтвер познат и на малите деца под името Google, во последните неколку месеци прави огромен исчекор и во хардверската технологија. Имено станува збор за развој на супер модерни наочари со голем број напредни корисничи апликации и софтверски решенија за засилена реалност како што ја нарекуваат веќе зависниците од информатички технологии и напредни хардверски иновативни решенија.

Овие наочари се развиваат во супер тајна лабораторија на непозната локација во светот. Според неофицијални информации инженерите на Google веќе работат на развој и тестирање на нов оперативен систем кој подразбира задавање на команди по пат на сензорски контроли осетливи на движење на одреден дел од телото на човекот. Како апликации кои ке бидат вгредени во наочарите се споменуваат, високо резолуциона камера, со блиц и вградени опции за ноќно снимање, за прибирање на фотографии и други податоци. Како паралелен модул на камерата се развива и генерички дисплеј кој ке врши идентификација на објектите кои се видливи преку камерата, и нивно поврзување со податоците што ги има на серверите на Google во вид на Geotag локации, информации за објектите идентификувани во базите на податоци на гигантот. Сето тоа ке биде достапно налик дисплејот на роботите од филмот Терминатор.

Пограј оваа технологија, наочарите ке користат и телефонски модул за мобилна телефонија, опремен со сопствен оперативен систем (од типот на Андроид) со целосна функционалност на паметен телефон (Smart phone).

Најверојатно како пробна BETA верзија која ке биде пласирана на пазарите и овие наочари ке бидат дистрибуирани како пилот проект, на ограничени целни групи, пред производот да биде пласиран во масовна продажба. 

Ке биде навистина супер доколку како опција овие наочари ке бидат понудени и како диоптриска варијанта.

До моментот на појавата на овој глобален феномен кај нас ние секако можеме лакомо да фантазираме и да погледаме некое филмче со ваква high-tech концепција, па кој знае може еден ден ке бидеме и ние дел од едно вакво глобално царство на напредна технологија.

На следното видео погледнете некои од напредните опции на ова супер кул парче технологија:

 
 

{jcomments on}

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Технологија

Последни актуелни вести

Број на посети:1151Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1950Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1758Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2312Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1176Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#