facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

alt

Од 2004 година кога се појави идејата за глобалниот феномен наречен FaceMesh на почетокот наменет за студентите на Харвард универзитетот и мрежата во кампусот, па се до денешниот Facebook , поминати се цели 6 години. Кој би претпоставил дега една екипа на млади студенти од овој универзитет ке го сменат модерниот изглед на интернет комуникацијата, и во огромна мерка ке повлијаат во социолошките карактеристики на интернет глобализацијата.

Од т.н. "забегани" млади чудаци преокупирани единствено само со кодово програмирање и јазик несвојствен на 99% од светската полулација, па се до нивно вртоглаво искачување на врвот од пирамидата на најуспешни деловни луѓе, овие млади луѓе не изгубија ни дел од својата оригиналност и креативност. Главниот "виновник" за многуте непроспиени часови на денес веќе 500 000 000 корисници во цел свет, остана единствениот вработен од првобитната постава во мегакомпанијата Facebooк. Сите останати градат успешни (не до таа мерка како Facebook) кариери, и во вистинска смисла на зборот покажуваат дека светот на иднинате  им припаѓа на младите.

Овде ке бидат дадени основните податоци на овој тим на млади генијалци, кои успеаја да го сменат курсот на историјата (кон подобро или полошо ке покаже иднината) со сопствената имагинација.

1.Mark Elliot Zuckerberg

alt

Роден на 14-Мај 1984 год во Њујорк. Се запишал на Харвард колеџот но во 2004 го напуштил школувањето и се препуштил на своето мастер дело -Создавање и развој на Фејсбук.Еден од најмладите топ милјардери  во светот.

2.Dustin Moskovitz

alt

Овој млад човек е на возраст од само 25 години. Во 2004 година кога започна Фејсбук караванот да го освојува светот, беше еден од цимерите на Марк, во кампусот на Харвард универзитетот. Малку подоцна стана главниот конструктор на Фејсбук системите и еден од мастер администраторите.

Денеска овој млад човек продолжува со својата кариера како еден од основачите на Асиана-фирма за развој на софтверски апликации кои содржат социјална ориентација.

3.Eduardo Saverin

alt

Школски другар на Марк сега на возраст од 28 години. Тој е еден од основачите (покрај Марк) на Фејсбук "Заразата", кој заедно со Марк на почетокот ги инвестирале првите 2000 долари (по 1000 секој)  во компанијата која во иднина ке го промени светот.По подолга судска расправија во 2009 год. неговото име е вратено на листата на основачи на Фејсбук на основната страна на овој сервис.Оваа судска разрешница завршила спогодбено околу сопственоста на Фејсбук и Едуардо добил непознат износ на пари за отштета.

4.Chris Hughes

alt

Возраст од само 26 години. Во 2004 цимер на Марк. Како Постдипломец по литература и историја станал првиот човек за односи со јавноста на компанијата Фејсбук. Во 2008 година го водел мрежното социјално поврзување за кампањата на кандидатот за претседател на САД -Обама, а денес е основач на Џумо-непрофитен сајт за социјален активизам.

5.Adam D'Angelo

alt

Возраст 25 години.Пријател на Марк  од Подготвителното училиште Ексетер, станал првиот одговорен технички раководител на Фејсбук. Коосновач и сопственик е на Quora -дата база за справување со информаци според Wiki-шемата на прашања и одговори.

6.Sean Parker

alt

Возраст 30 години. Ветеран на силиконската долина во Америка на само тогашни негови 24 години, кој го туркаше Цукерберг низ финасиските патишта и лавиринти во Америка и подоцна во светот.Коосновач на Causes- непрофитна популарна апликација. Во филмот Социјална мрежа овој лик го одигра Џастин Тимберлејк.

7.Matt Cohler

alt

Регрутиран претходно од LinkedIn, овој човек подоцна стана главен советник на Марк, за онлајн апликации и донесување на крупни одлуки.Ја напуштил фирмата во 2008 година за да се вработи во Benchmark Capital-фирма со многу голем финансиски обрт на пари.

{jcomments on}

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Технологија

Последни актуелни вести

Број на посети:1151Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1950Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1758Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2312Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1176Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.

Поврзани статии

Број на посети:805Рејтинг:0Категорија:Технологија
2012-02-16-10-19-25 Од денес најголемата социјална мрежа во светстки рамки Фејсбук воведува ферифицирани кориснички...
Објавено на 16 Февруари 2012, 10.06 часот.
Број на посети:1187Рејтинг:0Категорија:Технологија
-8-facebook- На 4-ти февруари 2004 година неколкуте момчиња на Харвард кампусот кои го покренаа за првпат Facebook,...
Објавено на 07 Февруари 2012, 20.32 часот.
Број на посети:1128Рејтинг:0Категорија:Технологија
2011-01-05-12-24-10 MySpace и Facebook најавија нова апликација наречена Mashup со Facebook (ВО слободен превод би било...
Објавено на 19 Ноември 2010, 14.05 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#