facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

Интервју

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Goran radosavljevic_1Горан Радосављевиќ е српски афористичар и автор кој активно се занимава со творештво уште од првата половина на 90-тите години од минатиот век. Роден е 1969 година во Белград. Завршил Електротехнички факултет во Белград.
Во рамки на својата творечка дејност има издадено една книга Хлеба и цигара (УБСС Јеж, 2011). Во повеќе изданија на книги е застапен со свои дела. Како уредник се јавува во изданијата Афотека 1 (2012) и Афотека 2 (2013) во издание на "Артија" од Парачин.
Особено е активен на социјалните мрежи во рамки на facebook групата "Лига духовитих" и како администратор на сајтот "Лига духовитих".
Добитник е на наградата "Златна кацига за афоризам" во рамки на Меѓународниот фестивал на хумор и сатира во Крушевац во 2012 година.

1.DelcevoGlobalOnline: Како е да се живее со и во лигата на духовити?

Убаво. Фантастично кафуле на виртуелен свет, чии врати се ширум отворени,, со прекрасни, избрани, духовити луѓе. Одлично место каде со само еден клик можеш да побегнеш од суровата стварност. Работи 24 часа, 365 дена во годината.

2.DelcevoGlobalOnline: Може ли да се живее од духовитост на овој наш Балкан?

Не. Додека си жив.

3.DelcevoGlobalOnline: Има ли лоши денови за еден сатиричар?

За жал нема. Најдобро за сите, а најлошо за сатиричарите ќе биде кога не ќе мораат повеќе да пишуваат.

4.DelcevoGlobalOnline: Без што не би тргнал на нудистичка плажа?

Без јапонки.

5.DelcevoGlobalOnline: Што би му поклониле на Берлускони, три килограми банани или пак вијагра?

И банани, но и вијагра. Нека јаде и нека се е... Срам да вие! Па какво е ова прашање?

6.DelcevoGlobalOnline: Кое животно наместо змијата би поставиле помеѓу Адам и Ева?

Еж. да. Дефинитивно еж.

Goran Radosavljevic_2

7.DelcevoGlobalOnline: На пусто острово сте со Ана Ивановиќ каква порака ќе ставите во шишето?

Има ли некој расположен за дубул? Оваа игра еден на еден со Ана почна да ми здосадува.

8.DelcevoGlobalOnline: Верувате ли дека човекот постанал од мајмун?

Да. Но кога велам од мајмун не мислам на сите.

9.DelcevoGlobalOnline: Омилена брачна должност?

Средување на станот зашто тогаш не работам.Времето ги става работите на свое место.

10.DelcevoGlobalOnline: Што мислите за мажите што ѕиркааат под брачниот кревет?

Лудаци. Јас секогаш се кријам во шифоњерот!

11.DelcevoGlobalOnline: Под чиј брачен кревет би се сокриле? На Ријана или пак Мадона?

Ја сум двојна личност. Се надевам, јасен ви е одговорот.

12.DelcevoGlobalOnline: Кога би ги одредувале ставките во буџетот, дали би ставиле ставка з изградба на јавни куќи?

Задолжително! Така барем би знаеле кој кого...А што е доста важно ќе се знае и каде.

13.DelcevoGlobalOnline: Каков доручек би и зготвиле на Кетрин Ештон?

Тутун џимиринка. Или уште подобро џимиринка. Голема ваљевска. Па нека ја пуши ако не знае како се јаде.

14.DelcevoGlobalOnline: А што би сакале таа вам да ви зготви?

Гулаб “прелетач“ фино обработен. Тоа уште не сум го пробал.

15.DelcevoGlobalOnline: Ќе ја победиме ли белата чума?

За да ја победиме мора да воведеме драстични мерки. Предлагам поттикнување: 90-60-90.

16.DelcevoGlobalOnline: Надзорник во харем или афоризам на годината во лига на духовитите?

Афоризам на годината. Не сум луд да бидам евнух.

17.DelcevoGlobalOnline: Дали би ви сметало седниците на парламентот да се одржуваат на нудистичка плажа?

Не, на Ада Циганлија ретко одам. Колку што знам друга нудистичка плажа немаме, а немам ништо против да се одржуваат во странство. Кога некогаш се одржувале во Ница, зашто не и сега? Во секој случај подалеку од нас!

18.DelcevoGlobalOnline: Има ли разлика помеѓу човекојадците и политичарите?

Гомно од човек е исто така гомно од човекојадец. Ја приметувате ли разликата.

19 DelcevoGlobalOnline: Кога пишувате еротски афоризми кој дел од женското тело ви е најинспиртативен?

За тоа би ви зборувал до утре. За тоа ви ги препорачувам моите афоризми.

20.DelcevoGlobalOnline: Која историска лиќност под казна би ја донеле денес да живее на Балканот?

Колумбо, па нека заедно со нас ги плаќа последиците на својата радозналост.

21.DelcevoGlobalOnline: Колку политичари по глава на жител може да издржи овој народ.?

За вас македонците не знам, а кај нас вака стојат работите: двајца Срби три партии. Нас подобро ќе е да не прашате: Како издржувате сами со себе?

22.DelcevoGlobalOnline: Работа која никогаш не би ја прифатиле?

Не би сакал да работам како хирург и да им го менувам полот на постари мажи. Зашто некого да унесреќам со две две баби.

23.DelcevoGlobalOnline: Грешка која со радост би ја повториле?

На грешките учев. Би ги поновил сите.

24.DelcevoGlobalOnline: Пред кого повеќе се крстите? Пред поповите или пред политичарите?

Се крстам и со левата и со десната. Зависи кој каде стои.

25.DelcevoGlobalOnline: Аладинова ламба или пак златна рипка?

Ламбата затоа што има дух.

26 DelcevoGlobalOnline: Што би избришале, а што би додале во вашата биографија?

Би го избришал “био“ и “афија“. Нека остане само “ГР“ ( Горан Радосављевиќ).

27.DelcevoGlobalOnline: Оптимален број на јавни куќи по глава на жител?

Толку многу да секој од вас земе барем по една жена.Можеби звучам како уморен паша, ама верувајте оваа реченица подобро звучи кога ќе ја отпеам. Не можам баш како Сафет Исовиќ ама... Верувајте ми на збор.

28.DelcevoGlobalOnline: Верувате ли во реинкарнација?

Да. Душите се бесмртни затоа што глупоста е неуништива. Благодарение на тоа привлекуваме лоша карма и пак се враќаме во живот. На овие простпри повеќето како овци. Ја немаме сите среќата на Ким Ланге ( Лоша карма - Давид Зафир) за да на овој земјин глобус се вртиме како мравки.

29.DelcevoGlobalOnline: Верувате ли дека сите жени се исти?

Сите се исти. Нема за што да се клонираат.

30.DelcevoGlobalOnline: Омилена изрека, афоризам...

Овие денови омилен афоризам ми е на мојот другар Раша Папеш “Каде ќе запалам тука е моето огниште!“

 Прашањата ги подготви нашиот дежурен афористичар.

Графичките обработки користени во оваа статија се превземени од фејсбук профилот на Горан Радосављевиќ.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Интервју - Културни работници

Најнови интервјуа

Објавено на 29 Јуни 2015, 17.23 часот.
zvucno-vizuelna-senzacija-od-chromatic-point-vo-delcevo Почитувани гатачи на грав, прераскажувачи и толкувачи на соништа, гледачи на кафе, оговарачи! Време е да ги оставите сиве овие беспредметни работи и да се  позанимавате со нешто далеку по профано и целисходно: Во текстот по чиј наслов и по некоја случајност дојдовте ќе зборуваме со членовите на бендот "Chromatic...
кликови863,рејтинг0
Објавено на 29 Јуни 2015, 14.27 часот.
interview-apotheosis-06-2015 Во петок на второто издание на фестивалот "Во Делчево под ѕвездите", честа да ги бранат боите на цврстиот рок звук им припадна на метал составот "Apotheosis" од Скопје. За оваа петчлена метал фурија може многу што да се напише и каже. Што за постоењето на бендот и техничките аспекти нивната...
кликови787,рејтинг0
Објавено на 04 Септември 2014, 00.00 часот.
intervju-sasha-dimitrijevic-2014  По се изгледа едни од најсмешните шеги во животот се шегите искажани без зборови. Во тој манир е и ова наше интервју со големиот мајстор на карикатурата кој доаѓа од срцето на југот од Србија. Срце поделено на две меѓу Нови Сад и Ниш.... За мотивите на  "Интервју-то без зборови" со Саша...
кликови961,рејтинг0
Објавено на 22 Август 2014, 00.00 часот.
interviuw-keti-radevska-2014Кети Радевска живее во с. Буково, Општина Битола. Родена е на 03.07.1973 година. Со цртање се занимава над 15 години. Првите карикатури ги има објавено во изданието "Остен". Свои карикатури има објавувано и во изданијата "Его", "Вицотека" и други. Има учествувано во голем број на фестивали и конкурси при што...
кликови1295,рејтинг0
Објавено на 21 Август 2014, 00.00 часот.
najava-sasha-dimitrijevic-2014 Помеѓу народот постои стереотип кој говори дека математиката и уметноста многу ретко одат заедно... Но како и со многу други работи во животот, стереотипите постојат за да бидат рушени! Доказ за тоа е човекот за кој ке си дозволиме да го претставиме како еден од врвните мајстори на карикатурата во светски рамки.  По...
кликови784,рејтинг0
Објавено на 19 Август 2014, 16.39 часот.
najava-intervju-keti-radevska-2014 Во следната најава нема да откриеме кој со кого ке се ожени/омажи... Нема да критикуваме влади, партии невладини, медиуми... Едноставно ке понудиме културолошка промена за она за кое мислиме дека треба да се сврти вниманието на љубителите на добриот цртеж... Добрата уметност.... Миле Ѓорѓијоски во својот познат стил и шарм... Поставува...
кликови904,рејтинг0
Објавено на 27 Мај 2014, 19.29 часот.
interview-veselin-zidarov11.Ваша омилена карикатура која со задоволство би ја споделиле со нашите читатели? -Баба ми (мајка и на жена ми).  2.Може да се живее од карикатура? Зошто? -Роден сум со чуство за хумор. Поради тоа хонорарите ми се смешни 3.Омилена изрека,афоризам,поговорака.- Здравје без хумор – Жива болест 4.Без што не би тргнале на нудистичка плажа?- Не би отишол...
кликови1043,рејтинг0
Објавено на 26 Мај 2014, 09.52 часот.
najava-veselin-zidarov  За бекството од политичко силување, за она што му недостига на современиот здрав хумор, за разликата помеѓу политичарите и човекојадците како и многу повеќе... Интервју "На работ..." со Веселин Ѕидаров, еден од најистакнатите бугарски афористичари од светски ков.  Само на нашиот портал во вторник 27.05.2014 година... Очекувајте без предрасуди :) !
кликови592,рејтинг0
Објавено на 22 Мај 2014, 20.26 часот.
najava-interview-krlevski НАскоро на DelcevoGlobalOnline интервју со македонскиот афористичар Атанас Крлевски... Очекувајте и смејте се....
кликови405,рејтинг0
Објавено на 22 Мај 2014, 19.46 часот.
interview-irien-trendafilov1 Како што најавивме претходно во продолжение го пренесуваме интервјуто со бугарскиот карикатурист Ириен Трендафилов од Пловдив. По форма интевјуто е комбинирано: Ред букви ред карикатури...Невообичаено но практично. Уживајте....  1.DelcevoGlobalOnline: Ваша омилена карикатура која со задоволство би ја споделиле со нашите читатели? 2.DelcevoGlobalOnline: Може да се живее од карикатура? Зошто? -Со карикатура може да се живее, но ако ти е ...
кликови647,рејтинг0
Објавено на 21 Мај 2014, 09.29 часот.
interwiev-ekrem-macic 1.Ваш омилен афоризам со кој би сакале да го започнеме ова интервју? -Немам омилен афоризам.Афоризмите се како деца, сите се рамноправни. Но, да се обидам. Босна ми е во срцето, а Херцеговина - на кемен; Морав да штампам дополнителен тираж од книгата. Првиот никој не го примети. 2. Може ли да се...
кликови549,рејтинг0
Објавено на 21 Мај 2014, 08.27 часот.
najava-interview-irien-trendafilov Ириен Трендафилов е бугарски карикатурист роден во 1955 година во Пловдив-Р.Бугарија. Со карикатура се занимава уште од млади години и е еден од најафирмираните бигарски но и светски карикатуристи со особено специфичен израз на структурата и техниката на карикатурите, но и по нивниот специфечен белег на содржината која неговите карикатури ја...
кликови742,рејтинг0
Објавено на 20 Мај 2014, 18.46 часот.
interview-vancho-polazareski1.DelcevoGlobalOnline: Ваша омилена изрека, афоризам, поговорка, со која би сакале да го започнеме ова наше интервју? Сатирата е како игла, боцка ама и шие.  2.DelcevoGlobalOnline: Може да се живее од сатира? Зошто? - Е зошто де! 3.DelcevoGlobalOnline: Ќе го фатиме ли последниот воз за Европа? Да, ќе го фатиме... за таквото. 4.DelcevoGlobalOnline: Без што не би тргнале на нудистичка плажа? Без...
кликови779,рејтинг0
Објавено на 09 Мај 2014, 08.00 часот.
interview0risto-filcevski1.DelcevoGlobalOnline: Ваша омилена изрека,афоризам,поговорка, со која би сакале да го започнеме ова наше интервју?       -Напишав афоризам против власта. Ми го објавија во судската пресуда. 2.DelcevoGlobalOnline: Може да се живее од афоризам? Зошто?     - За да уживаат другите во бељата што го снашла афористичарот. 3.DelcevoGlobalOnline: Ќе го фатиме ли последниот воз за Европа?     - Ако му...
кликови579,рејтинг0
Објавено на 09 Мај 2014, 06.59 часот.
repete-walex-aleksandrov11.DelcevoGlobalOnline: Оптимален број на јавни куќи по глава на жител?    - Колкав е бројот на жителки ? 2.DelcevoGlobalOnline: Верувате ли во љубов на прв поглед?    - Да ! – рекол гинекологот. 3.DelcevoGlobalOnline: Што мислите дека сте биле во претходниот живот?    - Не паметам, но се сомневам дека сум бил на ебем си у .... /не...
кликови537,рејтинг0
Објавено на 06 Мај 2014, 18.13 часот.
interview-walex-alexandrov  Почитувани дами и не помалку почитувани г-да. Продолжуваме онаму каде што застанавме. На почетокот... (се смеам). Добро е што смеам... (пак се смеам). по неколку месечна оправдана пауза продолжуваме во уште пожестоко темпо и динамика... Ова што го работиме не е музика но добро легнува на душата... Душичката... Во ек на масовна инстант забава...
кликови661,рејтинг0
Објавено на 02 Мај 2014, 20.12 часот.
najava-interview-walex-02-05-14Почитувани пријатели, љубители на се она што во денешно време се чини толку конвенционално а сепак непознато... Продолжуваме онаму каде што застанавме на почетокот на оваа година. Поради многу малку слободно време да се посветиме на нашата (морам да потенцирам) волонтерска работа во промовирање на вредности кои сметаме дека треба да...
кликови527,рејтинг0
Објавено на 09 Февруари 2014, 11.31 часот.
repete-za-vasil-tolevski 1.DelcevoGlobalOnline: Ваша омилена изрека,афоризам,поговорка, со која би сакале да го започнеме ова наше интервју? „Теле вола не рани, тешко кој го нема„. Ама, ние имаме среќа-ги имаме. И благодарение на тоа што ги имаме, се видовме какви мустри од народ сме. 2.DelcevoGlobalOnline: Може да се живее од афоризам? Зошто? Може, ама само на емотивен план....
кликови573,рејтинг0
Објавено на 09 Февруари 2014, 07.59 часот.
aneks-kon-intervju-barbara-2014 Некогаш кога месечината беше силна небесна снага, која владеела над телата на луѓето и поттикнувала движење по патот, неделата била една месечева четвртина. Месечината се уште го оживува протокот по патиштата а ние се уште имаме седум денови во неделата. Грците покрај морето порано имале недела составена од девет денови....
кликови1227,рејтинг0
Објавено на 30 Јануари 2014, 16.59 часот.
interview-mile-manchevski-2014-god  Второ интервју за 2014 година... И тоа не со било кого, туку со карикатуристот кој се крие зад кованицата "Милман". Зошто баш со него? Затоа што човекот преку карикатурата навистина има што да каже... И тоа не само да насмее или растажи... Туку навистина преку неговата графичка свест пренесена на хартијата може...
кликови894,рејтинг0
Објавено на 30 Јануари 2014, 00.00 часот.
aneks-kon-intervju-ninus-2014 Поради заинтересираност а и многу недокажани работи од страна на г-динот Нинус Несторовиќ направени во последното наше интервју со него, еве не се враќаме со анекс на интервјуто, по теркот на големите закони и договори.... Ова не е план за заговор...Ова е чисто перцепција на разнобразност! Уживајте!  1.DelcevoGlobalOnline: Верувате ли дека ќе ја победиме...
кликови909,рејтинг0
Објавено на 16 Јануари 2014, 17.55 часот.
interview-damir-novak-2013Како и во 2013 така и во оваа 2014 година по кратка празнична пауза продолжуваме со наши интересни интервјуа со луѓе од повеќе дејности и професии. За прво интервју за оваа година го одбравме интервјуто со карикатуристот Дамир Новак. НАПОМЕНА!!! Некои од карикатурите на авторот се наменети ЕДИНСТВЕНО за возрасни лица, и...
кликови1048,рејтинг0

Други интересни статии

Број на посети:1055Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1877Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1681Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево....
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:761Рејтинг:0Категорија:Македонска бесмртност
citet-gjorche-petrov-rilski-kongres-1905"Mакедонскиот народ е самостоен народ кој има право на самостоен живот" и затоа "Tреба да се борат за...
Објавено на 10 Ноември 2015, 19.42 часот.
Број на посети:2239Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото....
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1109Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.
Број на посети:2486Рејтинг:0Категорија:Институции
gumena-brana-bregalnica Денеска случајните минувачи покрај кејот на реката Брегалница во центарот на Делчево имаа...
Објавено на 09 Ноември 2015, 19.29 часот.
Број на посети:949Рејтинг:0Категорија:Македонска бесмртност
citat-jane-sandanski-1Ние треба да го будиме сознанието кај македонските маси дека тие се самостоен народ, дека имаат право на...
Објавено на 24 Октомври 2015, 03.41 часот.
Број на посети:1862Рејтинг:4Категорија:Институции
ulici-zvegorska-reka-najava Утринава на фејсбук страната на Градоначалникот на Општина Делчево беше објавено видео со кое е...
Објавено на 27 Август 2015, 13.32 часот.
Број на посети:2854Рејтинг:5Категорија:Религија
osvetena-crkvata-sv-kliment-ohridski Денеска од страна на Неговото Високо Преосвештенство, Митрополитот Брегалнички Господин Илиарион беше...
Објавено на 18 Јули 2015, 08.44 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#