facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

Танцот на телото и гестикулацијата е најстара човечка форма на комуникација.

Интересна можност за запознавање на нови луѓе, потсетување на стари пријателства, ширење неизмерна љубов кон околината, топење на сало преку мрдање на сите телесни делови, скара, пиво, чист воздух, прекрасен природен амбиент, најубавото ѕвездено небо на свет, особено интересно локално население, одлична музика, солидно озвучување, жонглери, незаборавно огнено шоу во публиката, забава, забава забава.... Може вака да се набројува со денови. За секого по нешто... 

  

  

Морам да признам дека репортажата од настанот ќе ми биде малку во скратена верзија, затоа што моравме да правиме баланс меѓу приватна забава и забава низ работа.... :) ( се смеам)...

Осамна и тој ден... 2-ри Август-Илинден 2014 година, патриотски чувства, гордост македонска, секој ке каже по0 нешто на фејсбук колку е значаен овој ден за него и како им го честита празникот на сите македонци, сите земјани и пошироко.... Во космосот... Па нека знае цела галаксија кои сме и што сме и што ти значи да бидеш македонец на илинден....

Во центарот на Делчево-стандард шема... Градот со најголем број на кафани по глава на резидентен жител уште од утрото мирисаше на пазарни тезги, јаглерод-моноксид од расдимените скари во градските кафеанчиња, биртии и долапчиња.... М.И.Л.И.Н.А. 

Е сега настрана оваа источно-македонска идила, Делчево овој ден беше забележително посебен поради една работа: Транс фестивалот "До-Зора 2014" кој требаше да се случи кон крајот на овој толку револуционерен ден и на почетокот на слободната територија наречена "Do-Zora- локација за забава" во селото Стар Истевник на само 14 км од центарот на Делчево.

Претпоставуваме дека фестот започна во претходно најавеното време и на сцената се појавија предвидените претходно најавени артисти и ди-џеи.... 

Поради обврски (мој стандарден алиби термин) не бев во можност да ја проследам целата атмосфера и дешавки на фестивалот... Но она што го видов кога се појавив таму беше сосема задоволително и особено позитивистички за доживување....

 

Секако исполнети лични очекувања, во поглед на забавата, музиката, луѓето, и целокупната атмосфера... Секако има што уште да се подобрува, од организациски карактер, инфраструктурно, медиумски маркетинг, но со ова издание на "Do-Zora 2014" фестивалот, можам да кажам дека за иднина Делчево и целиот овој источен регион на државата го очекува светла иднина во овој домен. 

Оваа саботна вечер беше навистина несекојдневно доживување и пезаборавно време за провод, затоа топло им го препорачувам наредниот "Do-zora" фестивал уште од сега закажан за наредната 2015 година во исто време и на исто место.

За крај морам да ја истакнам мојата восхитеност од дечките-организатори на фестивалот и нивната би рекол пожртвуваност за да создадат ваква позитивна слика за селото Стар Истевник, за нашиот град и во целост, цел регион.

 

 

ДЕЧКИ САМО НАПРЕД, ИДНИНАТА Е ПРЕД ВАС, ОВА ШТО ГО ПРАВИТЕ Е СВЕДОШТВО ЗА ГЕНЕРАЦИИТЕ ШТО ДОАЃААТ!

Продолжете со оваа активност, уште од денес, и барајте и очекувајте помош од ваши истомисленици и следбеници на добрата забава! 

Мојата подршка во иднина уште повеќе ке ја имате, со сите мои расположиви капацитети, да дојде ден кога селото Стар Истевник ке биде домаќин на 50 илјадна посетеност од цел свет...

Верувам дека тогаш сите оние што ви се смеат сега зад грб, тогаш ке сакаат да бидат дел од приказната!

А приказната продолжува....

 

 

 
 

 

 

Целокупната галерија од овогодинешниот фестивал како и од минатогодишната атмосфера може да се погледне во нашиот галериски простор. Дополнителни фотографии од овогодинешната  "△O-ZORA 2014" ке бидат објавени на нашата фејсбук фан страна.


Непотпишан автор на текстот: Кирчо Анастасов

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Актуелности од Македонија - Култура

Други интересни статии

Поврзани статии

Број на посети:1699Рејтинг:5Категорија:Култура
makedonski-genocid-vo-delcevo Повторно "Крвопролевање".... "Неспокојно дејство".... "Прогонетата македонска мајка"... "Геноцид".......
Објавено на 15 Јуни 2015, 19.18 часот.
Број на посети:1395Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-n-j-vapcarov-24-ti-maj-2014 По повод одбележувањето на 24-ти Мај-Денот на Св.Кирил и Методиј на централниот настан за прославување...
Објавено на 24 Мај 2014, 22.13 часот.
Број на посети:795Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica-1 Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во Културно информативниот центар "Романса"...
Објавено на 25 Ноември 2013, 19.14 часот.
Број на посети:690Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во просториите на културниот дом во...
Објавено на 25 Ноември 2013, 11.45 часот.
Број на посети:1152Рејтинг:0Категорија:Култура
promocija-na-tvoreshtvoto-na-stojan-tarapuza Во понеделник 11.11.2013 година во Домот на Културата во Кочани се одржа промоција на трите тома...
Објавено на 12 Ноември 2013, 18.41 часот.
Број на посети:969Рејтинг:0Категорија:Култура
izlozba-karikaturi-kocani-2013  Започнувајки од 11.11.2013 година репрезентативна листа од 40 карикатури кои беа во конкуренција...
Објавено на 12 Ноември 2013, 06.57 часот.
Број на посети:2085Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-kopacka-mnt-skopje-video Забележетe како со грмнувањето на тапаните публиката се раздвижува нанапред кон сцената...Се палат...
Објавено на 30 Октомври 2013, 06.27 часот.
Број на посети:1246Рејтинг:0Категорија:Култура
kopackata-vo-mnt-2013 Ако убавината се мери со воздишките, извиците на воодушевување и громогласноста на аплаузот тогаш во...
Објавено на 27 Октомври 2013, 09.38 часот.
Број на посети:832Рејтинг:0Категорија:Култура
thepianoguys  КУНГ ФУ ! Име на боречка вештина ставена во име на песна. Зошто? Епа погледајте го следното...
Објавено на 20 Октомври 2013, 08.01 часот.
Број на посети:1251Рејтинг:3Категорија:Култура
pijanecko-maleshevska-svadba Ех, свадба, свадба....И тоа не било каква... ПИЈАНЕЧКО-МАЛЕШЕВСКА СВАДБА... А свадбарите....Свадбарски...
Објавено на 31 Август 2013, 19.03 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#