facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

Do Zora_plakat2

Понекогаш еволуцијата на човекот скока неколку генерации понапред од вообичаеното. Независно што секојдневна воспоставена пракса за едно локално место се чини понекогаш ретроградна, застарена и инертна на нови трендови.

Како пркос на сите вакви ретроградни елементи за едно Делчево се појавуваат екипа на млади дечки кои знаат што сакаат и нема да бидат поколебани од средината, тоа што сакаат и да го добијат. Ги засукаа ракавите пред 3 години и со сопствени сили си направија фестивал наречен тогаш "O-Zora 2011" по примерот на истоимениот фестивал во Унгарија. Оваа година фестивалот на транс музика ке се реализира под името "D0-Zora 2014" во селото Стар Истевник-Општина Делчево на 2-ри Август и претставува ретка можност во источна Македонија за еден ваков алтернативен начин на забава.

Во предвечерието на целовечерниот фестивал со дечките успеавме да снимиме интервју и покрај големата нивна зафатеност со организационите активности на фестивалот.

Интервјуто е од невообичаен тип и е снимано на повеќе значајни локации кои се поврзани со самиот фестивал....

Прашањата се такви какви што се, одговорите уште повеќе.... ЕНЏОЈ!!!

 

 
 

1.DelcevoGlobalOnline: Зошто фестивал на електронска музика во аналогна животна средина...

1.Живееме буквално во дигитален свет, каде речиси се околу нас е достапно со клик на едно копче. Од друга страна робови сме на аналогни навики кои датираат од некое друго време, одамна одминато. Фестивалот “О-ЗОРА” е наш индивидуален одговор на наездата на бугарската чалга и србскиот турбофолк. Мислам дека тука во источниот дел на Македонија, многу ретко има слични настани, за кои што има се поголема заинтересираност од помладата генерација, така што ова е наш личен пример на борба за она што мислиме дека е вредно.

2.DelcevoGlobalOnline: Дали селото Стар Истевник е спремно за звучната покривка која ке се надвисне на 2-ри август во ова рурално место?

2.Одговор: Верувам дека селото на мојот дедо, сега е подготвено за ваква голема журка, што не беше случај во првите неколку години кога го организиравме фестивалот. Селото пополека умира (како и многу други села во Источна Македонија), незнам дали останаа уште 30-тина жители. Со фестивалот сакаме да го вратиме животот во ова прекрасно место, барем за неколку денови. Млади луѓе од цела Македонија и пошироко да дојдат и да уживаат во несекојдневната забава која ке им ја понудиме. Секако неодминлив декор на фестивалот се и повозрасните жители на селото кои доаѓаат на забавата што ја прави атмосферата далеку поинтересна .Се  надеваме дека оваа година ќе имаме добар звук за да направиме добра журка. 

3.DelcevoGlobalOnline: Идеја, сон или сугестија....Што ве мотивираше да влезете во оваа авантура наречена “O-ZORA”?

3.Одговор: Дефинитивно идеја! Која се роди пред 3 години на 1-ви мај, во Стар Истевник, кога со братучед ми заглавивме со едни дечки од штип, со кои подоцна најдовме и роднински врски. Седевме доцна во ноќта со нив, слушавме музика, се забавувавме. Тука мене лично ми се роди идејата, дека треба во Истевник да направиме нешто. Како втора епизода од оваа идеја можам да го споменам и следното: Седиме овде во Аполон со другарите,  убиени од страшната монотонија неколку викенди по ред:  среда, петок, сабота иста шема. Им викам, другари дајте да правиме нешто јас имам идеја ке идеме негде настрана ке се собереме 2-3 друштва ке земеме гитарите огин ке си навалиме и ќе ни биде многу поиnтересно отколку да излегуваме по кафичите. И тука стапува на сцена главниот иницијатор и визионер, д0-зора „Батката“, и вика:  зашо гитари и тиа заебанции, кога имаш готова музика,  ке го направиме како О-ЗОРА во Унгарија во едно село што ја прават. Погледнав на јутуб, ми се допадна музиката, организацијата, местото и си реков така ќе ја правиме.

4.DelcevoGlobalOnline: Дали ви пречи што Стар Истевник нема железница/море? Колку пари се потребни за некој од Скопје да пристигне на фестивалов, да го преживее истиот и да се врати кај мамичка?

4.Одговор: Не затоа што до селото освен со автомобил може да се стигне и со автобус „БЕРОВО – ТРАНС“,  кој има директна линија  од Скопје, Велес, Штип, Кочани и М.Каменица. И колку за информација повратна карта од Скопје чини само 500 денари. Од делчево ќе има организирам превоз до “До-зора”-локацијата и назад, ќе пуштиме карти во предпродажба 100 ден повратна.


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Актуелности од Македонија - Култура

Други интересни статии

Поврзани статии

Број на посети:1699Рејтинг:5Категорија:Култура
makedonski-genocid-vo-delcevo Повторно "Крвопролевање".... "Неспокојно дејство".... "Прогонетата македонска мајка"... "Геноцид".......
Објавено на 15 Јуни 2015, 19.18 часот.
Број на посети:1395Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-n-j-vapcarov-24-ti-maj-2014 По повод одбележувањето на 24-ти Мај-Денот на Св.Кирил и Методиј на централниот настан за прославување...
Објавено на 24 Мај 2014, 22.13 часот.
Број на посети:795Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica-1 Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во Културно информативниот центар "Романса"...
Објавено на 25 Ноември 2013, 19.14 часот.
Број на посети:690Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во просториите на културниот дом во...
Објавено на 25 Ноември 2013, 11.45 часот.
Број на посети:1152Рејтинг:0Категорија:Култура
promocija-na-tvoreshtvoto-na-stojan-tarapuza Во понеделник 11.11.2013 година во Домот на Културата во Кочани се одржа промоција на трите тома...
Објавено на 12 Ноември 2013, 18.41 часот.
Број на посети:969Рејтинг:0Категорија:Култура
izlozba-karikaturi-kocani-2013  Започнувајки од 11.11.2013 година репрезентативна листа од 40 карикатури кои беа во конкуренција...
Објавено на 12 Ноември 2013, 06.57 часот.
Број на посети:2085Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-kopacka-mnt-skopje-video Забележетe како со грмнувањето на тапаните публиката се раздвижува нанапред кон сцената...Се палат...
Објавено на 30 Октомври 2013, 06.27 часот.
Број на посети:1246Рејтинг:0Категорија:Култура
kopackata-vo-mnt-2013 Ако убавината се мери со воздишките, извиците на воодушевување и громогласноста на аплаузот тогаш во...
Објавено на 27 Октомври 2013, 09.38 часот.
Број на посети:832Рејтинг:0Категорија:Култура
thepianoguys  КУНГ ФУ ! Име на боречка вештина ставена во име на песна. Зошто? Епа погледајте го следното...
Објавено на 20 Октомври 2013, 08.01 часот.
Број на посети:1251Рејтинг:3Категорија:Култура
pijanecko-maleshevska-svadba Ех, свадба, свадба....И тоа не било каква... ПИЈАНЕЧКО-МАЛЕШЕВСКА СВАДБА... А свадбарите....Свадбарски...
Објавено на 31 Август 2013, 19.03 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#