facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Ниво на корисникот: / 0
НајлошоНајдобро 

Како што доликува на големиот национален празник "2-ри Август"-денот на кревањето на Илинденското востание во 1903 година, како и денот на одржување на Првото заседание на АСНОМ во 1944 година, Општина Делчево со низа на свечености го одбележа овој светол ден од историјата на македонскиот народ и држава.

 Празнувањето започна во 10.00 часот пред споменикот на идеологот на македонското револуционерно двиѓжење и патрон на Делчево-Гоце Делчев во центарот на градот, пред Соборната црква "Св.Кирил и Методиј".

Од страна на најмладите членови на КУД "Н.ј.Вапцаров" пред споменикот беше прочитан пригоден реферат за значењето на Илинденското востание, како и улогата на овој значаен настан од македонската историја во денешен контекст. Потоа претставници од ЕЛС Делчево, членови на Советот на Општина Делчево, предводени од Претседателот на Советот г-дин Драган Христов, претставници на политички партии и граѓански организации , поклонија букети со свежо цвеќе пред споменикот на Гоце Де4лчев и се поклонија пред ликот и делото на сите илинденци кои со својата борба допринесоа за слободата на сопствениот народ.

Пред споменикот на паднатитед борци од НОБ 1941-1944 исто така беа положени букети со свежо цвеке и беше одадена почит со едноминутно молчење од сите присутни за изгубените животи на учесниците во народно-ослободителната војна од регионот на Пијанец и тогашно Царево село, чии што имиња се втиснати во плочата на споменикот во центарот на Делчево.

Празнувањето потоа продолжи во село Ѕвегор каде од страна на жителите на самото село беше организиран спортски турнир во мал фудбал во кој учество зедоа 12 натреварувачки екипи од Делчево и поширокиот регион.

Имињата на екипите-учесници на турнирот се следните:

"Стрела-Јуниор" од с.Ѕвегор,

"Јастреб" од с.Стамер

"Панорама" од Делчево,

"Габрово-Јуниор" од село Габрово,

"Јакимово" од с.Јакимово,

"Бомак" од с.Ѕвегор,

"Дарко Неро" од Делчево,

"Младост" од с. Вирче,

"Алан Метков" од с.Црник,

"Жабарска маала" од Делчево,

"Стрела" од с.Ѕвегор,

"Такси 5" од с.Ѕвегор.

Првото место на турнирот го освои екипата "Жабарска маала" од Делчево, второ место се "Панорама" од Делчево, трето-"Младост" од с. Вирче, а четврти се "Јастреб" од с.Стамер. Првите три екипи беа наградени со пехари и печатени признанија.

Најдобара играч-голгетер на турнирот беше прогласен Стојче митевски со постигнати шест голови.

Со почеток во 13.00 часот во прекрасниот природен амбиент на манастирот Св.Илија-заштитник на жителите на село Ѕвегор се одржа голем народен собир со богата културно уметничка програма организирана од НУЦК "Никола Јонков Вапцаров" од Делчево. Овој народен собир беше одлична можност за дружење со околу 2000 луѓе со потекло од село Ѕвегор,  кои за овој голем македонски празник се собираат на ова место од цел свет.

За присутните беше послужен и празничен ручек, подготвен од страна на самите жители и Црковниот одбор при манастирот.

Како организатори на ова празнување се: Градоначалникот на Општина Делчево-Дарко Шехтански, ЕЛС Делчево, Советот на Општина Делчево, Националната установа центар за култура "Никола Јонков Вапцаров" од Делчево, претставници на месното население од село Ѕвегор, Црковниот одбор при манастирот Св.Илија во с.Ѕвегор.

Фотографиите во оваа статија се превземени од официјалната фејсбук страна на Општина Делчево во галерискиот дел 1 и галерискиот дел 2.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Институции

Последни актуелни вести

Број на посети:1151Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1950Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1758Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2312Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1176Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.

Поврзани статии

Број на посети:1985Рејтинг:3Категорија:Институции
zvegor-privrsuva-izgradbata-na-ulica Привршуваат градежните работи за изградба на најголемата локална улица воопшто изградена во последните...
Објавено на 05 Март 2014, 06.40 часот.
Број на посети:1367Рејтинг:0Категорија:Институции
opshtina-delcevo-zapocna-so-gradezna-sezona Со започнување на изградбата на три улици во село Ѕвегор, во Делчево рано започна градежната сезона за...
Објавено на 22 Јануари 2014, 14.20 часот.
Број на посети:1287Рејтинг:5Категорија:Институции
gradonacalnikot-sehtanski-megju-narodot-na-zvegor Во еуфоријата за одбележување на 2-ри Август 2013 во село Ѕвегор, Градоначалникот на Општина Делчево...
Објавено на 02 Август 2013, 17.05 часот.
Број на посети:3080Рејтинг:1Категорија:Култура
ilinden-vo-zvegor Жителите на село Ѕвегор (центарот на Македонија, како што повеќемина од нив го нарекуваат), се редок...
Објавено на 02 Август 2013, 16.25 часот.
Број на посети:1279Рејтинг:0Категорија:Институции
-2-qq- 2-ри Август "Илинден"  како еден од најголемите македонски празници  и стожери на...
Објавено на 31 Јули 2012, 20.10 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#