facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

НАШИ ПРИЈАТЕЛИ

 

 

Ниво на корисникот: / 2
НајлошоНајдобро 

Општинскиот комитет на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Делчево и оваа година успешно ја реализираше акцијата "Да го исчистиме Голак".

 

Во недела 10.08.2014 година, 20-тина млади активисти на владејачката партија од Делчево ја спроведоа оваа еколошката акција за чистење на врвот на планината Голак, на две локации (кај спортските терени и на самиот врв на Голак кај црквата Св.Пантелејмон). Акцијата се спроведува традиционално повеќе години наназад а младите активисти на ВМРО-ДПМНЕ на овој начин со свој личен пример ја покажаа својата грижа за зачувување на придобивките од чистата и еколошка животна средина во нашата општина.

Лошата слика од расфрлани отпадоци од секаков вид е негативна појава и глетка после секое празнување на големиот народен собор во слава на Св.Пантелејмон. И покрај постојаните апели и настојувања од страна на надлежните институции големиот број на граѓани кои несовесно постапуваат кон соптвениот отпад, остава неможност за ефикасно прибирање на истиот за што нужноста на оваа акција е уште повеќе целисходна.

Од Општинскиот комитет на УМС на ВМРО-ДПМНЕ од Делчево апелираат до сите граѓани кои го посетуваат Голак да уживаат во неговата чистота и убавини, притоа имајќи предвид дека целокупното ѓубре кое го оставаат после нив ке мора некој друг да оди и да го собира, затоа што нашата планинска убавица никому не му е корисна ако е прекриена со ѓубре.

Исто како што придобивките од сите убавини на Голак се за сите граѓани, така и ѓубрето кое останува расфрлано е негативна одлика за мнозинството граѓани на нашиот град и регион. 

Младите активисти на УМС на ВМРО-ДПМНЕ со свој личен пример и борба настијуваат ваквите негативни појави да станат минато. Од особен интерес на сите е да го следиме нивниот позитивен пример со што во огромна мера ке допринесеме кон зачувувањето на здрава и чиста животна средина,  со соодветно третирање и справување со отпадот насекаде околу нас.

Фотографиите користени во оваа статија се превземени од официјалната фејсбук страна на УМС на ВМРО-ДПМНЕ од Општинскиот комитет во Делчево.


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Локални актуелности - Демократски процеси

Последни актуелни вести

Број на посети:1151Рејтинг:0Категорија:Култура
pretstavata-shumi-vo-delcevo Во петок 16.09.2016 година со почеток во 19.00 часот во кино салата во Делчево се одржа претставата "Шуми" по текст на рускиот писател Александар Николаевиќ Островски, во режија на Драгана Таневска.   Оваа...
Објавено на 17 Септември 2016, 08.57 часот.
Број на посети:1950Рејтинг:5Категорија:Религија
delcevo-vodici-2016 Делчево како општина на крајниот исток од Република Македонија на најдостоинтвен начин го одбележа денот на светото Богојавление-Водици. Граѓаните во Делчево масовно уште во раните утрински часови ги посетуваа црквите во...
Објавено на 19 Јануари 2016, 13.56 часот.
Број на посети:1758Рејтинг:0Категорија:Религија
najava-bogojavlenie-2016 Се е подготвено за овогодинешното одбележување на празникот Свето Богојавление-Водици во Делчево. Традиционално како и секоја година, и оваа 2016 година Светиот крст ќе се фрла во водите на река Брегалница од мостот во...
Објавено на 18 Јануари 2016, 11.40 часот.
Број на посети:2312Рејтинг:5Категорија:Институции
izgradba-na-kanalizacija-vo-selo-virce Деновиве во село Вирче може да се забележи некоја чудна раздвиженост помеѓу жителите на селото. Љубопитни, стрпливи и длабоки погледи на сите страни, делење на мислења, сугестии, по некоја расправија, дофрлање на...
Објавено на 10 Ноември 2015, 17.27 часот.
Број на посети:1176Рејтинг:5Категорија:Култура
najava-filmski-maraton-2015 -"Ставете ги на пауза турските серии и повелете релаксирајте се наредната недела во кино салата во Делчево." Вака гласи поканата на Центарот за култура Н.Ј.Вапцаров во Делчево кои во кино салата во Делчево организираат...
Објавено на 09 Ноември 2015, 21.14 часот.

Поврзани статии

Број на посети:1227Рејтинг:0Категорија:Институции
stimuliranje-investicii-vo-delcevo Премиерот Никола Груевски во својот говор на 24-та годишна конференција на Унијата на млади сили на...
Објавено на 28 Јуни 2015, 17.34 часот.
Број на посети:1257Рејтинг:0Категорија:Институции
govor-dragan-hristov-2014 Претседателот на Советот на Општина Делчево, г-дин Драган Христов на сите граѓани од Длечево и на сите...
Објавено на 07 Септември 2014, 14.13 часот.
Број на посети:2129Рејтинг:0Категорија:Спорт и рекреација
vikend-shema-na-golak-2014  Преку Голачките фолклорни средби, големиот општо-народен собор кај црквата Св.Пантелејмон на...
Објавено на 11 Август 2014, 15.03 часот.
Број на посети:1571Рејтинг:5Категорија:Демократски процеси
gruevski-precekan-so-aplauz-vo-delcevo  Во рамки на својата посета на Делчево Премиерот Груевски во петокот имаше средби и со младите во...
Објавено на 21 Април 2014, 12.06 часот.
Број на посети:1161Рејтинг:0Категорија:Демократски процеси
humanitarna-akcija-ums-2013 Во тек е спроведување на поголема хуманитарна акција од страна на Општинскиот комитет на Унијата на...
Објавено на 16 Декември 2013, 14.04 часот.
Број на посети:771Рејтинг:0Категорија:Институции
den-na-drvoto-2013-3 Според официјалните извори од општина Делчево, повеќе од успешна е оквалификувана денешната акција...
Објавено на 27 Ноември 2013, 13.16 часот.
Број на посети:740Рејтинг:1Категорија:Институции
den-na-drvoto-2013-2 И граѓаните на Делчево ке се приклучат на утрешната акција "Ден на дрвото 2013"... Тргнувањето на...
Објавено на 26 Ноември 2013, 18.33 часот.
Број на посети:710Рејтинг:0Категорија:Демократски процеси
neloski-1-2013Во петок, 22.11.2013 година во работна посета на Општинскиот комитет на УМС на ВМРО ДПМНЕ од Делчево ке...
Објавено на 21 Ноември 2013, 18.36 часот.
Број на посети:1465Рејтинг:5Категорија:Демократски процеси
ums-odbelezuvanje-8-mi-septemvri-2013 Во чест на одбележувањето на 8-ми Септември-Денот на независноста на Република Македонија, од...
Објавено на 08 Септември 2013, 13.03 часот.
Број на посети:567Рејтинг:0Категорија:Граѓански сектор
2012-11-23-19-46-38 Дали некогаш сте се запрашале, како ке беше ако диносаурусите возеа автомобили? Притоа фрлаа отпад со...
Објавено на 23 Ноември 2012, 18.51 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#