facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

IMG 4617_resize

Во сабота 14.12.2013 година во фоајето на Спомен домот АСНОМ во Делчево се одржа најавениот настан за презентација на значајни настани и личности кои се имаат случено пред 50 години во 1963 година.

 Настанот го отвори Извршниот директор на НВО "KHAM" Делчево. Зекир Абдулов, по што на присутните им се обрати претставник од општина Делчево.

IMG 4621_resize IMG 4629_resize

IMG 4636_resize IMG 4634_resize

IMG 4640_resize IMG 4644_resize

IMG 4647_resize IMG 4653_resize

Програмата започна со презентација во вид на реферат и фотографии, за животот и значењето на Џон Ф.Кенеди, како и неговиот атендат кој бил извршен во 1963 година во Далас, Флорида.

Во продолжение пренесуваме краток документарен филм за 10 работи кои се помалку познати за Џон Ф.Кенеди.

 

Значењето на Мартин Лутер Кинг во американската и светската историографија е големо не само од аспект на борба за остварување на човековите права, туку и како идеолог за борба за демократија во современите текови на општествените рамки кои биле вцртани во тоа време.

Во продолжение го пренесуваме говорот на Мартин Лутер Кинг означен во светската архива на ораторство како еден од највлијателните говори одржани од поединец во историјата на човештвото.

 

Преку значењето на ликот и делото на Валентина Терешкова-првиот женски космонаут во космосот, до израз доаѓаат основните човекови заложби за постигање на дотогаш незамисливи постигања воопшто во светската историја.

 

 Преку презентацијата на фактите и настаните поврзани со Скопскиот земјотрес во 1963 година, беа презентирани и хуманоста и волонтеризмот укажани од страна на голем број на држави во светот, во настаните поврзани со справувањето на природната катастрофа и периодот по земјотресот.

 

За крај на официјалната програма беа презентирани факти за значењето на музичката група Битлси како и повеќе музички нумери издадени во 1963 година кои биле високо пласирани на светските топ листи од тоа време.

 

Целиот настан беше реализиран од страна на граѓанската организација КХАМ од Делчево, во подршка од страна на Градоначалникот на Општина Делчево, Дарко Шехтански и лица од општинската администрација. Истражувањето, подготовката на презентациите и обезбедувањето на мултимедијалните материјали за тематските содржини беше направено од страна на ученици-волонтери од 1-ва до 4-та година од СОУ М.М.Брицо, што како факт особено радува поради залагањето на самите ученици во креирањето на самиот настан. Како ментори во подготвувањето на презентациите беше ангажиран и волонтер од Мировниот корпус на САД во Македонија како и повеќе координатори и волонтери од НВО КХАМ-Делчево

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Интернационални актуелности - Граѓански сектор

Поврзани статии

Број на посети:2929Рејтинг:5Категорија:Религија
osvetena-crkvata-sv-kliment-ohridski Денеска од страна на Неговото Високо Преосвештенство, Митрополитот Брегалнички Господин Илиарион беше...
Објавено на 18 Јули 2015, 08.44 часот.
Број на посети:1583Рејтинг:1Категорија:Институции
asfaltiranje-n-j-vapcarov-1 Денеска започна асфалтирањето на улицата Никола Јонков Вапцаров во централното градско подрачје во...
Објавено на 12 Мај 2014, 18.53 часот.
Број на посети:1676Рејтинг:0Категорија:Забава
momentot-na-vistinata Викендов една од дискотеките во Делчево имаше невообичаена можност да биде епицентар на разигрување на...
Објавено на 08 Јануари 2014, 22.03 часот.
Број на посети:923Рејтинг:0Категорија:Соопштенија
delcevo-vo-2014-so-srekja-i-berikjet Синоќа се роди првото бебе во општина Делчево за 2014 година. Првороденото детенце во семејството...
Објавено на 08 Јануари 2014, 20.54 часот.
Број на посети:832Рејтинг:0Категорија:Институции
rekonstrukcija-na-glaven-reonski-vodovod-milkovo-brdo Откако претходно беше најавено, општина Делчево започна со инвестиции во реконструкцијата на...
Објавено на 16 Декември 2013, 17.10 часот.
Број на посети:18089Рејтинг:0Категорија:Институции
stavrevski-na-forum-so-rabotodavaci Во понеделник 09.12.2013 година со почеток во 14.30 часот се одржа Форум со работодавачи од општина...
Објавено на 09 Декември 2013, 16.42 часот.
Број на посети:1066Рејтинг:0Категорија:Институции
stipendii-opstina-delcevo-1-2013 Со одлука на Советот на Општина Делчево, донесена на претходната седница со подршка на сите советници,...
Објавено на 07 Декември 2013, 15.28 часот.
Број на посети:916Рејтинг:5Категорија:Институции
sportski-igri-mladi-policija-2013 Во четврток 28.11.2013 година со почеток во 11.00 часот во спортската сала при СОУ ММ Брицо од Делчево...
Објавено на 28 Ноември 2013, 22.45 часот.
Број на посети:835Рејтинг:5Категорија:Институции
pp-natprevar-delcevo-2103 Денеска (четврток 18.11.2013 година) со почеток во 12 часот во Делчево се одржа 29-тиот регионален...
Објавено на 28 Ноември 2013, 22.09 часот.
Број на посети:865Рејтинг:0Категорија:Институции
pregratka-na-dar-2013 По трет пат во нашата држава оваа година се реализираше акцијата "Прегратка на дар" од страна на...
Објавено на 27 Ноември 2013, 17.31 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#