facebook round_1     like 1     google plus_logo_1     google plus_pages-logo_1     twitter round_logo_1     youtube logo_1     pinterest logo_1     rss logo_1

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#
loading...

Во продолжение  Ви ги претставуваме наградените карикатури на овогодинешниот трет по ред меѓународен фестивал на карикатура и афоризам "Пијанец 2014".

Фестивалот е во организација на Општина Делчево и Градоначалникот Дарко Шехтански, а централната фестивалска вечер ќе се одржи во петок (26.09.2014 год) во фоајето на Спомен домот АСНОМ во Делчево со почеток во 19.30 часот.

 1-ва награда: Златна плакета

КАИ ВЕИДОНГ (CAI WEIDONG) од Кина

2-ра награда: Сребрена плакета

ВЛАДИМИР КАЗАЊЕВСКИ (VLADIMIR KAZANEVSKY) од Украина

3-та награда: Сребрена плакета

АЛИ РОНАГИЈАН (ALI RONAGHIAN) од Иран

Специјална награда: 

САША ДИМИТРИЈЕВИЌ (SASHA DIMITRIJEVIC) од Србија

Специјална награда: 

МЕХДИ АЗИЗИ (MEHDI AZIZI) од Иран

Специјална награда: 

САНТИЈАГО КОРНЕХО (SANTIJAGO CORNEJO) од Аргентина

Специјална награда: 

ЈОВЧО САВОВ (JOVCHO SAVOV) од Бугарија

Специјална награда: 

ИВАЈЛО ЦВЕТКОВ (IVAILO CVETKOV) од Бугарија

Специјална награда: 

ЛУК ДЕШИМЕЈКЕР (LUC DESHEEMAEKER) од Белгија

Награди за придонес и афирмација на карикатурата од НУЦК "Никола Јонков Вапцаров"-Делчево

КЕТИ РАДЕВСКА (KETI RADEVSKA) од Битола, Р.Македонија

ЗФЕНКО ПУХИН (ZDENKO PUHIN) од Хрватска

Награда за трајни вредности и посебен придонес за развојот и афирмацијата на македонската карикатура:

МИРО ГЕОРГИЕВСКИ

Наградите на наградените автори ќе им бидат доделени на самата фестивалска вечер од страна на Градоначалникот на Општина Делчево, г-динот Дарко Шехтански и Претседателот на Советот на Општина Длечево, г-дин Драган Христов.

Влезот за настанот е отворен за сите граѓани на Делчево и пошироко.

Сите промотивни постери со наградените карикатури може да се погледнат во официјалната галерија на фејсбук фан страната на фестивалот во Делчево.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Интернационални актуелности - Култура

Поврзани статии

Број на посети:1699Рејтинг:5Категорија:Култура
makedonski-genocid-vo-delcevo Повторно "Крвопролевање".... "Неспокојно дејство".... "Прогонетата македонска мајка"... "Геноцид".......
Објавено на 15 Јуни 2015, 19.18 часот.
Број на посети:1395Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-n-j-vapcarov-24-ti-maj-2014 По повод одбележувањето на 24-ти Мај-Денот на Св.Кирил и Методиј на централниот настан за прославување...
Објавено на 24 Мај 2014, 22.13 часот.
Број на посети:795Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica-1 Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во Културно информативниот центар "Романса"...
Објавено на 25 Ноември 2013, 19.14 часот.
Број на посети:690Рејтинг:0Категорија:Институции
izlozba-karikatura-kamenica Во понеделник 25.11.2013 година со почеток во 18.00 часот во просториите на културниот дом во...
Објавено на 25 Ноември 2013, 11.45 часот.
Број на посети:1152Рејтинг:0Категорија:Култура
promocija-na-tvoreshtvoto-na-stojan-tarapuza Во понеделник 11.11.2013 година во Домот на Културата во Кочани се одржа промоција на трите тома...
Објавено на 12 Ноември 2013, 18.41 часот.
Број на посети:969Рејтинг:0Категорија:Култура
izlozba-karikaturi-kocani-2013  Започнувајки од 11.11.2013 година репрезентативна листа од 40 карикатури кои беа во конкуренција...
Објавено на 12 Ноември 2013, 06.57 часот.
Број на посети:2085Рејтинг:5Категорија:Култура
nastap-kopacka-mnt-skopje-video Забележетe како со грмнувањето на тапаните публиката се раздвижува нанапред кон сцената...Се палат...
Објавено на 30 Октомври 2013, 06.27 часот.
Број на посети:1246Рејтинг:0Категорија:Култура
kopackata-vo-mnt-2013 Ако убавината се мери со воздишките, извиците на воодушевување и громогласноста на аплаузот тогаш во...
Објавено на 27 Октомври 2013, 09.38 часот.
Број на посети:832Рејтинг:0Категорија:Култура
thepianoguys  КУНГ ФУ ! Име на боречка вештина ставена во име на песна. Зошто? Епа погледајте го следното...
Објавено на 20 Октомври 2013, 08.01 часот.
Број на посети:1720Рејтинг:5Категорија:Институции
pijanecki-denovi-na-slivata-2013-epilog  Деновиве Делчево беше актуелно со случувањата околу манифестацијата "Пијанечки денови на...
Објавено на 21 Септември 2013, 15.01 часот.
loading...

Не лутајте по Интернет...Пронајдете ја вистинската информација...Следете не!!!

Baner delcevoGlobalOnline FB bel Baner delcevoGlobalOnline twitter bel Baner delcevoGlobalOnline YT bel Baner delcevoGlobalOnline Google bel Baner delcevoGlobalOnline linkedin bel

 Понуда за рекламирање на нашиот веб портал: 1.Банер со текст, фото, лого -Статички (неанимиран), -Со... #Најповолни понуди# I.Основни понуди1.Basic понуда -До 4 страни (функционални линкови) -Професионална обработка на вашиот... #Најповолни понуди# Одберете го вашиот хостинг план која најмногу ви одговара за вашите потреби.   Ultimate Hosting... #Најповолни понуди# Изработка на секаков вид на дизајн за промотивни материјали за вашата компанија и и вашиот бизнис.... #Најповолни понуди# Текст за лого и корпоративен дизајн #Најповолни понуди# Создадете фото приказна која ке им ја раскажувате на вашите најмили, повторно и повторно. Креирање на... #Најповолни понуди# Снимање, монтажа, репродукција, и умножување на видео материјал, по ваша желба, и за вашите потреби. Одберете... #Најповолни понуди# Изработка на Flash анимирана веб страна со напредни визуелни, графички и светлосни ефекти, со статична... #Најповолни понуди#